Wykopaliska na budowie to potencjalne ryzyko kryzysu. Jak go uniknąć?

Transparentna komunikacja i ścisła współpraca z deweloperem i ekspertami sposobem na uniknięcie kryzysu.

Nasz klient, @BPI Real Estate Poland, w trakcie prac ziemnych prowadzonych w związku z budową swojej wrocławskiej inwestycji Bulwary Książęce napotkał pozostałości dawnych młynów i nabrzeża Odry. W efekcie tego odkrycia, prace budowlane wstrzymano, a teren tymczasowo przejęli archeolodzy.

Każdy, kto ma doświadczenie w realizacji inwestycji na rynku nieruchomości dobrze wie, że takie odkrycie niekoniecznie jest czymś czego życzy sobie deweloper.

Dobra komunikacja to podstawa

Rozwiązanie było jedno – umożliwić pracę archeologom i zaplanować komunikację w związku z odkryciami archeologicznymi.

Opracowaliśmy strategię komunikacji kryzysowej wraz z odpowiednimi scenariuszami postępowania. Uznaliśmy, że kontakt z klientami inwestycji będzie kluczowy dla całego okresu prowadzonych prac badawczych. Dlatego też ściśle współpracowaliśmy z BPI Real Estate Poland w zakresie opracowania materiałów informacyjnych dla klientów -zarówno tych, którzy już kupili mieszkania, jak i tych, którzy dopiero zakup rozważali. Kolejnym wyzwaniem było wsparcie działań marketingowych i dostosowanie strategii komunikacji inwestycji do nowej sytuacji. Zdecydowaliśmy m.in., że o wykopaliskach poinformujemy szerszą opinię publiczną dopiero w momencie, w którym będziemy wiedzieli więcej na ich temat, a także będziemy mogli je pokazać. Prace archeologiczne trwały 6 miesięcy, po ich zakończeniu budowa inwestycji ruszyła ponownie.

Odkrycie, którego skali nikt się nie spodziewał

Współpraca z zespołem archeologów prowadzących wykopaliska na terenie inwestycji Bulwary Książęce była dla nas nowym i arcyciekawym doświadczeniem. Nikt nie spodziewał się zarówno skali odkryć, jak ich wartości historycznej dla badań historii Wrocławia. Można śmiało określić, że skala znalezisk była zdecydowanie większa niż zakładano i okazały się dużo bardziej cenne niż zostało to określone na podstawie wcześniejszych materiałów jak np. kwerenda archeologiczna. Okazało się bowiem, że pozostałości dawnych młynów i nabrzeża Odry były jednym z ważniejszych odkryć ostatnich lat.

Dotyk historii –  wystawa wykopalisk archeologicznych

Część wykopalisk deweloper w porozumieniu z badaczami zdecydował się zaprezentować w ramach specjalnie stworzonej w tym celu ekspozycji na terenie Bulwarów Książęcych. Jest to pierwsza  wystawa  archeologiczna znajdująca się na terenie prywatnego budynku w Polsce. Pozostałe wykopaliska zostały przekazane wrocławskiemu Muzeum Miejskiemu i obecnie podlegają dalszym pracom konserwatorskim. Ich ekspozycja planowana jest w przyszłości.

Wiarygodna komunikacja na temat inwestycji buduje reputację dewelopera

Dzięki zaufaniu BPI Real Estate Poland mogliśmy konsekwentnie realizować zaplanowaną przez nas strategię komunikacji PR. Wiarygodne informacje przekazywane na rynek w stosownym momencie i otwarta komunikacja z klientami zaowocowały wyrozumiałością i zaufaniem po stronie klientów oraz pozytywnymi efektami działań marketingowych, w tym działań PR.

Osobami koordynującymi działania po stronie agencji @Tauber Promotion były dwie Senior Account Manager w naszym zespole – @Anna Siwek oraz @Joanna Sońta

Tauber Public Relations Sp. z o. o. ul. Gombrowicza 15, 01-682 Warszawa Pokaż numer