Brand extension w wydaniu modowych marek

Brand Extension jest doskonałym pomysłem, jeśli chcemy rozwinąć naszą firmę, poszerzyć ofertę marki lub po prostu dostosować usługi do oczekiwań klientów, zwiększając tym samym jej kapitał. Poniżej znajdziecie przykłady marek modowych, które postanowiły towarzyszyć swoim konsumentom również w innych aspektach życia. 

Sposób Chanel na brand extension

Patrząc nieortodoksyjnie, można by rzec, że tradycje rozciągania marki sięgają daleko w przeszłość. Widać to szczególnie wyraźnie na przykładzie niektórych włoskich kompozytorów. Kulinarne talenty i zamiłowanie do doskonałego jedzenia oraz pozytywnej atmosfery sprawiły, że Gioacchino Rossini przeszedł do historii nie tylko jako autor znakomitych oper, jak Cyrulik Sewilski, czy Wilhelm Tell, ale także jako twórca niezwykłego dania z polędwicy wołowej z foie gras i truflami, czyli Tournedos Rossini. Mam nadzieję, że nie obrażę tu melomanów twierdząc, że spożywanie tego dania wyzwala co najmniej tyle samo endorfin, co kontakt z muzyką Rossiniego.

Inny przykład to koktajl Bellini przyrządzany z musu z białych brzoskwiń i prosecco, a nazwany tak na cześć swego twórcy, kompozytora Vincenzo Belliniego, autora m. in. Opery Norma, która również znalazła kulinarne „rozszerzenie” w postaci „Spaghetti alla Norma”, doskonałego makaronu z bakłażanem i soloną ricottą.

Moda ze smakiem

Okazuje się, że i dziś, i to już w bardzo profesjonalnym wymiarze, sztuka kulinarna jest znakomitym polem do poszerzania kompetencji marki.

Oto bowiem, największe domy mody otwierają na świecie swoje kawiarnie i restauracje.  Mógłby ktoś zapytać, skąd taki pomysł? Myślę, że najtrafniej odpowiadają na to pytanie twórcy Dior Café w Miami, kolejnej już, po Seulu i St. Tropez lokalizacji kawiarni należącej do tej znanej marki.

Wyjaśniają oni, że „Dior Café to kontynuacja wieloletniej tradycji ustanowionej przez Monsieur Christiana Diora wynikającej z pragnienia popularyzacji jego zamiłowania do sztuki dawania ludziom radości i jego rozsmakowania w sztuce życia”.

Patrząc z takiej właśnie perspektywy łatwo zauważyć, że projektowanie ubrań może wynikać z takich  samych inspiracji. Warto też zaznaczyć, że tworzone „przybytki kulinarnych rozkoszy” ściśle nawiązują swoim wystrojem i aranżacją przestrzeni do głównych cech marek, do których należą.  A więc mediolańska restauracja GOLD należąca do Dolce&Gabbana nie tylko nazwą, ale i dominantami wystroju nawiązuje do barokowych kreacji projektantów.  Z kolei elegancja i minimalizm tak promowane przez Coco Chanel, to wyznaczniki tokijskiej restauracji tej marki.

Wystrój dekadenckiej Vanitas, restauracji należącej do domu mody Versace stworzono w ulubionych barwach ich kolekcji: biel, czerń i złoto.  Dodatkowo, ścianę restauracji zdobi 13-metrowy czarno-biały szkic ilustrujący wydarzenia z życia Gianniego Versace.

Marka modowa, czyli sposób na życie

Restauracje to nie jedyny obszar, w którym marki coraz śmielej wkraczają w codzienne życie.  Dość przytoczyć przykład Hermèsa. Oprócz ubrań i pięknych apaszek, marka znana jest od dawna z eleganckiej biżuterii, zegarków i…. akcesoriów domowych.  Tegoroczna kolekcja  na przykład koncentruje się na meblach.  I tu także, podobnie jak w projektach strojów, marka stawia na „Proste kształty”, które charakteryzują się bogactwem detali wykończeniowych.”

Brand Extension polskich marek

Tym samym tropem, odpowiadając na światowe trendy podąża również Maciej Zień. Trwającą już wiele lat współpracę z firmą produkującą płytki ceramiczne projektant poszerzył ostatnio o dywany, tkaniny obiciowe i zasłonowe oraz o inne detale wnętrzarskie, np. lampy. Podobnie jak kreacje krawieckie Zienia, jego projekty designerskie wyróżnia elegancja, ponadczasowy styl i wyjątkowy kunszt wykonawczy.

W świat designu wkroczyła także Eva Minge, które od lat, także poza Polską promuje swoją markę Eva Minge Home. Na przykład jej kolekcja Italianissima Home zawiera akcesoria tekstylne, począwszy od zasłon, a kończąc na ręcznikach i pościeli.  Podobnie, jak w swoich projektach modowych, marka wnętrzarska tej projektantki chętnie używa wyrazistych kolorów i motywów zwierzęcych i roślinnych.

Marki, chcą wpływać na nasz styl życia

Kluczem do zrozumienia powodów poszerzania konceptu marek modowych na inne obszary, czy to  kulinarny, czy wnętrzarski, jest chęć towarzyszenia konsumentowi z każdej grupy wiekowej w jak największej liczbie wymiarów. To też w  dużej mierze odpowiedź na zmieniające się gusta i oczekiwania kolejnych generacji konsumentów, bo marki dążą do tego, by wyznaczać estetykę i wpływać na ich styl życia. Warto jednak podkreślić, że wszystkie te kroki mocno akcentują główny przekaz i wyznacznik estetyczny, który – bez względu na upływ czasu i zmieniające się mody – towarzyszy poszczególnym markom.  I to właśnie stanowi o sukcesie tak ryzykownych z pozoru przedsięwzięć.

Póki co nie mamy jeszcze okazji wypić kawy, czy zjeść kolacji u Zienia, Dawida Wolińskiego czy Gosi Baczyńskiej … Pozostaje więc tylko czekać, aż pandemia się skończy, wróci możliwość podróżowania, a wtedy i my będziemy mogli delektować się kieliszkiem koktajlu Bellini u Chanel lub Armaniego.

 

Joanna Tauber

Prezes Zarządu Tauber Promotion

Tauber Public Relations Sp. z o. o. ul. Gombrowicza 15, 01-682 Warszawa Pokaż numer